counter

Website counter

vineri, 31 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (14)

Universitatea Craiova este cea mai slabă echipă pe teren propriu în actuala ediţie de campionat, cu doar 9 puncte câştigate în opt jocuri.
Universitatea a mai dres busuiocul prin punctele aduse din deplasare (11), aflându-se pe un loc 5 într-o astfel de ierarhie.
După un început slab, care a determinat schimbarea lui Ţicleanu, se părea că lucrurile intră pe un făgaş bun pentru olteni, odată cu venirea lui Piţurcă, iar suporterii ''alb-albaştrilor'' au început să viseze la un loc european, ba chiar la un titlu neverosimil. Finalul de sezon a fost însă unul foarte slab pentru craioveni, care nu au reuşit să câştige decât un singur punct în ultimele cinci meciuri, chiar dacă au arătat un joc bun în cea mai mare parte a acestora.
Incertitudinea financiară şi chiar managerială a echipei în perspectiva părţii a doua a campionatului o face pe Universitatea mai degrabă o candidată la evitarea retrogradării, decât pentru prima parte a clasamentului.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Universitatea a fost sancţionată cu patru penalty-uri, două transformate (M. Costea, Gargorov) şi două ratate (Prepeliţă şi Gângioveanu), care au însemnat de fiecare dată un punct pierdut (cu FC Vaslui, respectiv Gaz Metan Mediaş). Craiovenii au fost sancţionaţi la rândul lor cu patru penalty-uri, toate transformate.
Echipa din Bănie a încasat 43 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind primite de Găman, V. Iliev, Bărboianu, Prepeliţă - 4. Universitatea a primit două cartonaşe roşii (CR), ambele fiind văzute de Ciucă.
Cei doi antrenori, Ţicleanu şi Piţurcă, au folosit un lot de 22 de jucători, dintre care 5 au fost străini:
portari (2+1): Răzvan Stanca (venit de la Steaua; 11 meciuri - 0 goluri marcate, 990 minute, 1 CG), Silviu Lung jr (7-0, 630 minute), Dumitru Hotoboc;
fundaşi (6+3): Valerică Găman (17-1, 1516 minute, 4 CG), Mădălin Ciucă (17-2, 1254 minute, 3 CG, 2 CR), Ovidiu Dănănae (16-0, 1440 minute, 3 CG), Ştefan Bărboianu (14-0, 1201 minute, 4 CG), Valentin Iliev (Bulgaria, 10-3, 858 minute, 4 CG), David Lopes (Brazilia, 4-0, 288 minute, 3 CG), Walter López (Uruguay), Florin Buleică, Sorin Buşu;
mijlocaşi (8+1): Andrei Prepeliţă (15-1, 1331 minute, 4 CG), Julius Wobay (Sierra Leone, 15-3, 1144 minute, 3 CG), Spase Dilevski (Australia, 13-0, 906 minute, 3 CG), Emil Gargorov (Bulgaria, 13-1, 810 minute), Dorel Stoica (fost la Steaua; 12-2, 1055 minute, 1 CG), Constantin Gângioveanu (9-0, 323 minute, 1 CG), Dragoş Firţulescu (8-0, 111 minute, 1 CG), Alexandru Ologu (5-0, 284 minute, 2 CG), Ionuţ Popescu (plecat la CSM Rm. Vâlcea);
atacanţi (6+1): Mihai Dina (17-3, 1291 minute, 1 CG), Mihai Costea (16-1, 983 minute, 1 CG), Alexandru Piţurcă (14-4, 1043 minute, 1 CG), Ovidiu Stoianof (10-1, 132 minute, 3 CG), Mihai Roman (3-0, 125 minute), Florin Costea (3-0, 76 minute), Dan Gogoşoiu (plecat la CSM Rm. Vâlcea).
Daniel Oros (FC Braşov) a marcat un autogol pentru Univ. Craiova.
Valerică Găman a jucat cele mai multe minute - 1516, urmat în această ierarhie de Dănănae - 1440 minute, Dina - 1291 minute, Prepeliţă - 1331, Ciucă - 1254 minute, Bărboianu - 1201 minute, Wobay - 1144 minute etc.