counter

Website counter

miercuri, 29 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (10)

Steaua are cea mai slabă clasare la jumătatea sezonului în Liga I, locul 7, din ultimii 31 de ani. După turul campionatului 1981-1982 al Diviziei A, Steaua ocupa locul 8.
Jocul Stelei pare unul echilibrat prin prisma punctelor adunate acasă şi în deplasare, ocupând un loc 6 în ambele ierarhii.
Instabilitatea la nivelul băncii tehnice, cei mai mulţi antrenori din tur (4), şi schimbările din lot venite odată cu cele antrenorilor, implementarea eşuată a ''contingentului'' Urziceni, accidentările (Szekely, Emeghara), jocul slab al unor oameni de bază (Kapetanos, Nicoliţă) au făcut ca Steaua să ajungă aproape o formaţie de mijlocul clasamentului.

6 Steaua Bucureşti 9 3 2 4 8-7 11

Steaua a fost sancţionată în prima parte a campionatului cu 7 penalty-uri, toate fiind transformate, ''roş-albaştrii'' beneficiind de două lovituri de la 11 metri, ambele transformate de Stancu.
Steliştii au încasat 49 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind văzute de Geraldo - 6, Cr. Tănase, Ricardo Gomes - 5, Galamaz, Nicoliţă - 4 etc. Doi stelişti au fost eliminaţi (cartonaş roşii - CR), Stanca şi Bicfalvi.
Steaua a avut în cele 18 etape patru antrenori, cei mai mulţi dintre formaţiile de Liga I în acest sezon:
antrenori M V E Î GM-GP puncte
Victor Piţurcă (1-3) 3 2 1 0 5-3 7
Ilie Dumitrescu (4-8) 5 2 2 1 7-4 8
Edi Iordănescu (9) 1 0 0 1 0-1 0
Marius Lăcătuş (10-18) 9 4 2 3 13-8 14

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Cei patru tehnicieni ai Stelei au utilizat un lot de 26 de jucători, dintre care 8 sunt străini:
portari (2+1): Ciprian Tătăruşanu (17 meciuri jucate - 0 goluri marcate, 1531 minute, 1 CG), Răzvan Stanca (1-0, 89 minute, 1 CR; plecat la Universitatea Craiova), Cezar Lungu;
fundaşi (9+1): Geraldo Alves (Portugalia, 16-0, 1440 minute, 6 CG), Iasmin Latovlevici (14-0, 1231 minute, 1 CG), Pablo Brandán (venit de la Unirea Urziceni; Argentina, 12-0, 764 minute, 3 CG), Eder Bonfim (Brazilia, 10-0, 885 minute), Florin Gardoş (9-0, 645 minute, 2 CG), George Galamaz (7-0, 612 minute, 4 CG), Octavian Abrudan (7-0, 573 minute, 2 CG), Ifeanyi Emeghara (Nigeria, 6-0, 540 minute, 1 CG), Novak Martinovic (Serbia, 3-1, 270 minute, 2 CG), Iordan Todorov (Bulgaria; plecat la Minior Pernik);
mijlocaşi (10+1): Cristian Tănase (16-0, 1208 minute, 5 CG), Bănel Nicoliţă (12-1, 961 minute, 4 CG), Mihai Răduţ (10-0, 648 minute, 1 CG), Eric Bicfalvi (10-0, 482 minute, 1 CG, 1 CR), Ricardo Gomes Vilana (fost la Unirea Urziceni; Brazilia, 9-0, 771 minute, 5 CG), Laurenţiu Marinescu (venit de la Unirea Urziceni, 6-0, 156 minute), Iulian Apostol (fost la Unirea Urziceni, 5-0, 316 minute, 1 CG; contract reziliat), Cosmin Matei (4-0, 129 minute), Stanislav Anghelov (Bulgaria, 3-0, 244 minute), János Székely (3-0, 148 minute, 1 CG), Andrei Ionescu;
atacanţi (5): Bogdan Stancu (18-13, 1588 minute, 2 CG), Romeo Surdu (12-3, 645 minute, 2 CG), Pantelis Kapetanos (Grecia, 12-1, 533 minute, 3 CG), Marius Bilaşco (fost la Unirea Urziceni, 11-3, 722 minute, 2 CG), Marius Onofraş (venit de la Unirea Urziceni, 1-0, 58 minute).
Bogdan Stancu a jucat în toate meciurile, dar fără a fi integralist. Într-un clasament al minutelor jucate, Stancu ocupă primul loc, cu 1588 minute, urmat de Tătăruşanu - 1531 minute, Geraldo - 1440 minute, Latovlevici - 1231 minute, Cr. Tănase - 1208 minute, etc.