Website counter

vineri, 24 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (5)

FC Timişoara este una dintre puţinele formaţii europene care încheie sezonul de toamnă - iarnă neînvinse şi singura, cu excepţia andorrezilor de la UE Sant Julia, care nu este lider neînvins.
Cu un număr record de remize, 10, Timişoara este una dintre candidatele la titlu, fiind principala urmăritoare a revelaţiei Oţelul, faţă de care o despart doar cinci puncte.
În ciuda poziţiei şi a liniei de clasament, bănăţenii au ajuns deja la al treilea antrenor, cehul Dusan Uhrin jr, după sârbul Vladimir Petrovic şi fostul internaţional Cosmin Contra.
Principalul câştig al echipei, dar şi al fotbalului românesc, în general, s-a numit Ianis Zicu, renăscut pe Bega.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

FC Timişoara a fost sancţionată cu 57 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind încasate de Alexa - 6, Cisovsky - 5, Helder, Burcă, Bourceanu, Goga, Magera - 4 etc. Bănăţenii au fost sancţionaţi şi cu patru cartonaşe roşii, încasate de Contra, Chiacu, Zicu şi Burcă.
FC Timişoara a primit un singur penalty, transformat de Zicu, şi împotriva sa au fost dictate două lovituri de la 11 metri, ambele transformate.
23 de jucători (7 străini) au evoluat efectiv în cele 18 meciuri ale sezonului la echipa de pe Bega:
portari (2): Costel Pantilimon (16 meciuri - 0 goluri marcate, 1440 minute, 3 CG), Pedro Taborda (Portugalia, 2-0, 180 minute, 1 CG);
fundaşi (7+2): Laszlo Sepsi (16-0, 1319 minute, 1 CG), Srgjan Luchin (15-1, 1278 minute, 1 CG), Marian Cisovsky (Slovacia, 14-1, 1188 minute, 5 CG), Helder Mauricio Da Silva Ferreira (Brazilia, 14-1, 1072 minute, 4 CG), Cristian Scutaru (11-2, 882 minute, 3 CG), Ovidiu Burcă (venit de la Energie Cottbus; 10-0, 826 minute, 4 CG, 1 CR), Ioan Mera (6-0, 409 minute, 1 CG), Dusko Dukic (Serbia), Igor Popovic (Serbia; plecat la OFK Belgrad);
mijlocaşi (9+1): Dan Alexa (16-0, 1440 minute, 6 CG), Ianis Zicu (15-9, 1005 minute, 3 CG, 1 CR), Alexandru Bourceanu (13-0, 898 minute, 4 CG), Alexandru Curtean (12-2, 828 minute, 1 CG), Iulian Tameş (10-0, 649 minute), Cosmin Contra (9-1, 255 minute, 2 CG, 1 CR), Hristu Chiacu (6-1, 162 minute, 1 CG, 1 CR), Adrian Poparadu (5-0, 180 minute, 2 CG), Arthur Pătraş (Republica Moldova, 3-0, 94 minute), Adrian Zaluschi;
atacanţi (5): Mircea Axente (18-5, 1340 minute, 2 CG), Dorin Goga (16-2, 979 minute, 4 CG), Lukás Magera (Cehia, 14-3, 998 minute, 4 CG), Stefan Nikolic (venit de la Roeselare /Belgia; Muntenegru, 7-1, 218 minute, 3 CG), Alexandru Popovici (2-1, 59 minute, 2 CG), Mansour Gueye (Senegal, 1-0, 19 minute).
Axente a evoluat în toate meciurile, dar cele mai multe minute au jucat Pantilimon şi Alexa - 1440, urmaţi în acest clasament de Axente - 1340 minute, Sepsi - 1319 minute, Luchin 1278 minute etc.