counter

Website counter

duminică, 26 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (8)

Gaz Metan Mediaş este una dintre revelaţiile campionatului, reuşind un sezon de toamnă spectaculos, cu cele mai multe puncte câştigate în deplasare din Liga I.
De fapt, medieşenii au cucerit în cele 18 meciuri tot atâtea puncte în deplasare, cât şi acasă - 15.
Vedeta echipei antrenate de apreciatul antrenor Cristian Pustai este, fără îndoială, brazilianul Eric de Oliveira, pe picior de plecare la echipe mai cu nume (CFR Cluj, cu care s-au purtat negocieri oficiale, Dinamo, Rapid etc.)
Cu un lot echilibrat, o echipă harnică, muncitoare, medieşenii au adunat punct cu punct şi se află pe o poziţie meritorie.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Medieşenii au fost sancţionaţi cu 50 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind încasate de Trtovac - 7, Todea - 6, Buzean, Hubutia. R. Zaharia, Kubala - câte 4 etc. Gaz Metan a primit şi 5 cartonaşe roşii (CR): Aganovic - 2, Pârvulescu, Liţu, Todea - 1.
Echipa lui Pustai a primit trei penalty-uri, toate transformate de brazilianul Eric. Gazul a fost sancţionată cu 4 lovituri de la 11 metri, dintre care trei au fost transformare, iar una ratată.
Cristian Pustai, cel mai longeviv antrenor din Liga I (două sezoane şi jumătate), aflat la Mediaş din 2007, a utilizat 25 de jucători în prima parte a campionatului, 10 dintre ei fiind străini:
portari (3+1): Răzvan Pleşca (15 meciuri - 0 goluri marcate, 1350 minute, 4 CG), Cosmin Vâtcă (2-0, 180 minute), Milos Buchta (Slovacia, 1-0, 90 minute, 1 CG), Edgars Portnojs (Letonia);
fundaşi (8+1): Florin Lazăr (18-0, 1620 minute, 1 CG), Akaki Hubutia (Georgia, 16-1, 1379 minute, 4 CG), Jasmin Trtovac (Serbia, 16-1, 1201 minute, 7 CG), Paul Pârvulescu (15-1, 1170 minute, 2 CG, 1 CR), Radu Zaharia (13-1, 708 minute, 4 CG), Ionuţ Buzean (6-0, 365 minute, 4 CG), Marko Marovic (Serbia, 5-0, 423 minute, 1 CG), Zarko Markovic (Serbia, 5-1, 374 minute, 1 CG), Sergiu Muth;
mijlocaşi (8): Alex Munteanu (18-2, 1443 minute, 3 CG), Cristian Todea (16-1, 1395 minute, 6 CG, 1 CR), Ovidiu Hoban (16-0, 1349 minute, 2 CG), Michal Kubala (Slovacia, 13-1, 898 minute, 4 CG), Doru Dudiţă (9-0, 478 minute), Andrei Bozeşan (7-0, 135 minute), Romulus Miclea (6-0, 173 minute), Jaroslav Prekop (Slovacia, 1-0, 3 minute);
atacanţi (6): Eric de Oliveira Pereira (Brazilia, 18-9, 1540 minute, 3 CG), Alin Liţu (13-2, 502 minute, 1 CG, 1 CR), Admir Aganovic (Bosnia-Herţegovina, 11-2, 605 minute, 1 CG, 2 CR), Cristian Silvăşan (6-0, 276 minute, 1 CG), Raúl Martín Del Campo (Spania, 3-0, 46 minute), Cristian Lucian Cigan (1-0, 1 minut).
Florin Lazăr este singurul integralist (1620 minute), dar Alex Munteanu şi Eric a jucat şi ei în toate cele 18 meciuri. Într-o astfel de ierarhie Lazăr este urmat de Eric - 1540 minute, Munteanu - 1443 minute, Todea - 1395 minute, Hubutia - 1379 minute, Hoban - 1349 minute etc.
Edimar Curitiba (CFR 1907 Cluj) a marcat un autogol pentru Gaz Metan Mediaş.