counter

Website counter

miercuri, 29 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (11)

Campioana CFR Cluj a avut un sezon de toamnă dezastruos, îndreptat puţin de finalul mai bun, fără înfrângere în ultimele şapte partide (patru victorii şi trei egaluri).
CFR nu a adus din deplasare decât 7 puncte, având o singură victorie în deplasare, la Bistriţa.
CFR a schimbat deja doi antrenori şi va continua sezonul cu fostul secund Alin Minteuan.
Fluctuaţiile din lot (jucători veniţi târziu la echipă, jucători accidentaţi sau indisciplinaţi, jucători care nu au confirmat, oameni de bază ieşiţi din formă) au făcut ca formaţia din Gruia să aibă cel mai slab sezon de toamnă de la revenirea pe prima scenă, în 2004.

11 CFR Cluj 9 1 4 4 12-17 7

CFR a beneficiat de trei penalty-uri, dintre care doar unul a fost transformat (Cadu), alte două fiind ratate de Cadu şi Peralta. Clujenii au fost sancţionaţi cu două lovituri de la 11 metri, ambele marcate.
Ardelenii au primit 50 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind încasate de Cadu - 5, Peralta, E. Dică, Bud - 4 etc. CFR a fost sancţionată cu 6 cartonaşe roşii (CR): Traore - 2, Cadu, Leo Veloso, E. Kone, Rafael Bastos.
CFR se află la al treilea antrenor în această stagiune:

antrenori M V E Î GM-GP puncte
Andrea Mandorlini (1-7) 7 2 2 3 8-11 8
Sorin Cârţu (8-16) 9 4 3 2 18-10 15
Alin Minteuan (17-18) 2 1 1 0 4-3 4

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Pentru CFR au evoluat în prima parte a campionatului 29 de jucători, dintre care 20 au fost străini:
portari (2+1): Nuno Claro (Portugalia, 13-0, 1170 minute, 2 CG), Eduard Stăncioiu (5-0, 450 minute), Boris Peskovic (Slovacia);
fundaşi (8+1): Ricardo Cadú (Portugalia, 16-1, 1400 minute, 5 CG, 1 CR), Felice Piccolo (Italia, 12-0, 1007 minute, 2 CG), Cristian Panin (12-0, 991 minute, 1 CG), Hugo Alcantara (Brazilia, 11-1, 745 minute, 1 CG), Tony Da Silva (Portugalia, 9-0, 810 minute, 3 CG), Edimar Fraga (Brazilia, 9-0, 763 minute, 1 CG), Ionuţ Rada (9-0, 672 minute, 1 CG), Leonardo Henrique Veloso (Brazilia, 4-0, 157 minute, 1 CR), Nuno Pereira Diogo (Portugalia);
mijlocaşi (11): Juan Emanuel Culio (Argentina, 18-2, 1575 minute, 3 CG), Sixto Peralta (Argentina, 12-2, 991 minute, 4 CG), Ioan Hora (10-0, 479 minute), Emil Dică (9-2, 627 minute, 4 CG), Dominique Kivuvu (Angola-Olanda, 9-1, 491 minute), Emmanuel Kone (Cote d'Ivoire, 9-2, 439 minute, 1 CR), Gabriel Mureşan (7-1, 585 minute, 3 CG), Roberto De Zerbi (Italia, 7-5, 487 minute), Tomas Costa (Argentina, 6-0, 518 minute, 3 CG), Ricardo Dani (Portugalia, 5-0, 268 minute, 3 CG, plecat la Iraklis Salonic), Ciprian Deac (4-0, 301 minute, plecat la Schalke 04);
atacanţi (8): Lacina Traore (Cote d'Ivoire, 13-7, 930 minute, 2 CG, 2 CR), Sasa Bjelanovic (Croaţia, 13-3, 651 minute, 3 CG), Rafael Bastos (Brazilia, 12-2, 636 minute, 2 CG, 1 CR), Cristi Bud (10-1, 373 minute, 4 CG), Ferdinando Sforzini (Italia, 3-0, 139 minute, 2 CG), Yssouf Koné (Cote d'Ivoire-Burkina Faso, 2-0, 126 minute, 1 CG), Anselmo Ramon (Brazilia, 2-0, 16 minute), Paul Batin (1-0, 1 minut).
Edimar a marcat un autogol pentru Gaz Metan Mediaş.
Culio a jucat în toate cele 18 meciuri, dar nu a fost integralist. Argentinianul conduce într-un clasament al minutelor jucate, cu 1575 minute, urmat de Cadu - 1400 minute, Nuno Claro - 1170 minute, Piccolo - 1007 minute etc.