counter

Website counter

sâmbătă, 25 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (6)

FC Vaslui, după un start ratat de sezon şi o experienţă nereuşită cu antrenorul spaniol Lopez Caro, a revenit în prim plan şi este una dintre candidatele la titlul de campioană.
FC Vaslui este a doua echipă ca număr de străini din campionat, după CFR Cluj, cu 20 de jucători folosiţi în prima parte a sezonului plus un antrenor.
Revelaţiile s-au numit fundaşul Papp şi brazilianul Adailton, Kuciak şi Wesley au confirmat, în vreme ce marile dezamăgiri au fost antrenorul Lopez Caro, atacantul Bodipo, fundaşul Rivas şi veteranul Pancu.
Prestaţia echipei a avut mult de suferit din cauza accidentărilor, care au ţinut departe de gazon perioade lungi mai mulţi jucători cheie ai vasluienilor: Cânu, Gladstone, Pavlovic, Gerlem, Burdujan, Temwanjera.

7 FC Vaslui 8 3 2 3 7-8 11

FC Vaslui a fost sancţionată cu 41 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind văzute de Papp - 6, Ghencev - 4 etc. Vasluienii au încasat şi două cartonaşe roşii - CR (Milanov şi Cânu).
Moldovenii au primit două penalty-uri, ambele transformare de Wesley şi au fost sancţionaţi cu 4 lovituri de la 11 metri, două transformate şi două ratate.
FC Vaslui a avut doi antrenori până acum: M V E Î GM-GP puncte
Jose Ramon Lopez Caro (1-10) 10 4 3 3 12-11 15
Viorel Hizo (11-18) 8 5 2 1 13-7 17

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

În cele 18 runde ale primei părţi a campionatului au fost utilizaţi efectiv 31 de jucători, dintre care 20 sunt străini:
portari (2+1): Dusan Kuciak (Slovacia, 16-0, 1440 minute, 3 CG), Vytautas Cerniauskas (Lituania, 2-0, 180 minute), Claudiu Puia;
fundaşi (8): Paul Papp (17-2, 1530 minute, 6 CG), Jivko Milanov (Bulgaria, 15-0, 1274 minute, 2 CG, 1 CR), Hugo Luz (Portugalia, 8-0, 720 minute, 3 CG), Gabriel Cânu (8-1, 674 minute, 1 CG, 1 CR), Silviu Bălace (7-0, 618 minute, 3 CG), Pavol Farkas (Slovacia, 7-0, 585 minute, 3 CG), David Rivas (Spania, 5-0, 385 minute), Gladstone Pereira della Valentina (Brazilia, 4-0, 360 minute, 1 CG);
mijlocaşi (12): Stanislav Ghencev (Bulgaria, 16-0, 1395 minute, 4 CG), Lucian Sânmărtean (15-1, 1102 minute, 2 CG), Nemanja Milisavijevic (Serbia, 12-0, 661 minute), Raul Costin (12-2, 567 minute, 2 CG), Adrian Gheorghiu (8-0, 567 minute), Alejandro Campano (Spania, 8-0, 510 minute), Milos Pavlovic (Serbia, 5-0, 447 minute, 1 CG), Daniel Pancu (5-0, 121 minute), Willian Gerlem (Brazilia, 4-0, 190 minute), Richard Annang (Ghana, 3-0, 143 minute), Denis Zmeu (Rep. Moldova, 2-0, 93 minute);
atacanţi (9): Wesley Lopes (Brazilia, 18-6, 1472 minute, 3 CG), Adaílton Martins Bolzan (Brazilia, 13-5, 862 minute), Yero Bello (Nigeria, 13-3, 740 minute, 3 CG), Christian Pouga (Camerun, 13-2, 573 minute, 1 CG), Lucian Burdujan (8-2, 580 minute, 3 CG), Rodolfo Bodipo (plecat la Elche; Spania, 3-0, 177 minute), Răzvan Neagu (1-0, 15 minute), Mike Temwanjera (Zimbabwe, 1-0, 2 minute).
Valeriu Bordeanu (Dinamo) a marcat un autogol pentru FC Vaslui, în etapa a 8-a.
Brazilianul Wesley a evoluat în toate meciurile, dar cele mai multe minute jucate le are Papp - 1530 minute, urmat în această ierarhie de Wesley - 1472 minute, Kuciak - 1440 minute, Ghencev - 1395 minute, etc.