counter

Website counter

vineri, 31 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (13)

Tibor Selymes a făcut din Astra Ploieşti o echipă redutabilă, după startul ratat de campionat, şi a adunat de trei ori mai multe puncte decât predecesorul său.
Astra încheie prima parte a clasamentului, cu un bilanţ modest pe teren propriu unde a câştigat doar jumătate din punctele puse în joc (12 din 24).
Schimbarea antrenorului a adus şi o revizuire a lotului, care va fi întărit considerabil din iarnă (deja s-a perfectat transferul lui N'Doye), pretenţiile fiind de atacare a vârfului clasamentului. Patronul Ioan Niculae este dispus să investească pentru acest lucru şi cu siguranţă echipa se va prezenta altfel din retur.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Astra a primit trei penalty-uri, toate transformate (Rohat - 2, Paulinho), fiind sancţionată la rândul său cu 6 lovituri de la 11 metri, toate marcate.
Ploieştenii au încasat 49 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind văzute de L. Goian - 7, M. Florea - 5, Mihalache - 4 etc. Astra a avut un singur om eliminat, bulgarul Bornosuzov.
Cei doi antrenori ai Astrei, Stoichiţă şi Selymes, au folosit în prima parte a campionatului un lot de 28 de jucători, dintre care 10 au fost străini:
portari (3+1): Pierre Owono Ebéde (Camerun, 6-0, 540 minute, 2 CG, plecat), Cătălin Grigore (venit de la Unirea Urziceni; 6-0, 540 minute), Bogdan Miron (6-0, 540 minute), Gabriel Popa;
fundaşi (9+1): Marius Mihalache (17-0, 1453 minute, 4 CG), Alexandru Măţel (12-1, 908 minute, 1 CG), Lucian Goian (venit de la Dinamo; 11-0, 990 minute, 7 CG), Radek Oprsal (Cehia, 8-1, 664 minute, 2 CG), Gheorghe Rohat (8-2, 553 minute, 3 CG), Salif Nogo (Burkina Faso, 7-0, 630 minute), Eugen Crăciun (7-0, 390 minute, 2 CG), Valentin Sandu (4-0, 360 minute, 1 CG), Nikola Michellini (Bosnia-Herţegovina);
mijlocaşi (10): Takayuki Seto (Japonia, 18-3, 1595 minute, 3 CG), Sorin Strătilă (15-0, 1107 minute, 2 CG), Florin Pătraşcu (12-2, 926 minute, 1 CG), Marian Florea (12-0, 691 minute, 5 CG), ''Paulinho'' Paulo Dinarte Gouveira (Portugalia, 10-1, 610 minute), Atanas Bornosuzov (Bulgaria, 9-0, 393 minute, 3 CG, 1 CR), Claudiu Tudor (8-0, 310 minute), Ben Teekloh (Liberia, 6-0, 380 minute, 1 CG), Pavle Popara (Serbia, 6-1, 309 minute, 1 CG), Viorel Dinu (7-0, 470 minute, 1 CG), Alexandru Stan (5-0, 296 minute);
atacanţi (6): Kehinde Fatai (Nigeria, 16-5, 1167 minute, 2 CG), Osvaldo Miranda (Argentina, 11-0, 968 minute, 2 CG), Raymond Lukacs (8-1, 309 minute, 2 CG), Adrian Mihalcea (8-1, 307 minute, 1 CG), Marius Tigoianu (7-1, 346 minute, 1 CG), Daniel Vădrariu (2-0, 68 minute; plecat la Ceahlăul).
Japonezul Seto a jucat în toate meciurile, având cele mai multe minute bifate - 1595 minute. Într-o astfel de ierarhie, Seto a fost urmat de Mihalache - 1453 minute, Fatai - 1167 minute, Strătilă - 1107 minute etc.