counter

Website counter

miercuri, 29 decembrie 2010

Review: Liga I Bergenbier (9)

Dinamo este echipa cu cele mai multe goluri marcate în prima parte a campionatului (40), dar şi formaţia care a primit cele mai multe penalty-uri (11).
Dinamoviştii, care nu au făcut un sezon prea grozav până acum, au jucat foarte bine în deplasare, de unde au adus aproape tot atâtea puncte câte au câştigat acasă, în mai multe jocuri. În clasamentul jocurilor de afară, Dinamo ocupă locul secund, după Gaz Metan Mediaş, iar la cele de acasă este doar pe un modest loc 11, după ce a pierdut 15 puncte din cele 30 puse în joc.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Dinamo a primit cele mai multe penalty-uri dintre cele 18 formaţii din Liga I, 11, dintre care 9 au fost transformate (Adrian Cristea - 3, N'Doye - 2, Andrei Cristea - 2, M. Niculae, Cătălin Munteanu), iar două ratate (Adrian Cristea, N'Doye). Dinamoviştii au fost sancţionaţi cu patru lovituri de la 11 metri, dintre care trei au fost transformate, iar unul ratat.
Dinamoviştii au fost sancţionaţi cu 43 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind încasate de Torje - 6, Moţi - 5, N'Doye - 4. Dinamo au văzut şi 6 cartonaşe roşii (CR): Garat - 2, Moţi, N'Doye, M. Niculae, Andrei Cristea.
Antrenorul Ioan Andone a folosit în prima parte a campionatului un lot de 27 de jucători, dintre care 7 au fost străini:
portari (3): Emilian Dolha (10-0, 900 minute, 2 CG), George Curcă (4-0, 360 minute), Kristijan Naumovski (Macedonia, 4-0, 360 minute);
fundaşi (11): Cosmin Moţi (16-0, 1304 minute, 5 CG, 1 CR), Oscar Rubio (Spania, 11-1, 881 minute), Valeriu Bordeanu (fost la Unirea Urziceni; 10-0, 766 minute, 2 CG), Juan Pablo Garat (Argentina, 10-1, 660 minute, 3 CG, 2 CR), Adrian Scarlatache (8-1, 616 minute, 3 CG), Dragoş Grigore (7-0, 620 minute, 2 CG), Zie Diabaté (Cote d'Ivoire, 5-0, 405 minute, 2 CG), Elias Bazzi (Argentina, 4-0, 324 minute, 1 CG), Sergiu Homei (2-0, 180 minute), Cristian Pulhac (2-0, 180 minute; plecat la Hercules Alicante/Spania), Laurenţiu Rus (1-0, 34 minute);
mijlocaşi (7): Adrian Cristea (17-7, 1214 minute, 1 CG), Gabriel Torje (16-4, 1333 minute, 6 CG), Cătalin Munteanu (16-3, 1028 minute, 2 CG), Ousmane N'Doye (Senegal, 13-5, 908 minute, 4 CG, 1 CR), Djakaridja Kone (Cote d'Ivoire, 13-1, 784 minute, 2 CG), Andrei Mărgăritescu (10-0, 686 minute, 1 CG), Raphael Stănescu (1-0, 1 minut);
atacanţi (6): Marius Niculae (17-3, 902 minute, 1 CG, 1 CR), Liviu Ganea (16-5, 1022 minute, 2 CG), Ionel Dănciulescu (13-2, 519 minute, 1 CG), Andrei Cristea (11-4, 557 minute, 1 CG, 1 CR), Marius Alexe (10-2, 631 minute, 2 CG), Georgian Păun (2-0, 107 minute).
Borislav Topic (FCM Tg. Mureş) a marcat un autogol pentru Dinamo, iar Valeriu Bordeanu a înscris un autogol pentru FC Vaslui.
Torje a jucat cele mai multe minute - 1333, urmat în această ierarhie de Moţi - 1304, Ad. Cristea - 1214, Cătălin Munteanu - 1028 minute etc.