counter

Website counter

sâmbătă, 1 ianuarie 2011

Review: Liga I Bergenbier (15)

Dacă în stagiunea trecută Gloria începea returul de pe ultima poziţie şi reuşea să se salveze fără probleme, acum bistriţenii au început slab dar s-au redresat încă din timpul turului.
Gloria a câştigat cu Nae Manea tot atâtea puncte (10) cât adunase cu Reghecampf, dar în două ori mai multe meciuri.
Perla ardelenilor continuă să fie brazilianul Moraes Junior, golgheterul echipei, cu 8 goluri.
Lotul Gloriei pare să se fi stabilizat după infuzia masivă de jucători din vară, fiind ''eliminaţi'' jucătorii care nu au confirmat (Perez, De Souza, De Pina, Bawab şi Bruno Moraes). Totuşi, Gloria se va bate şi acum pentru evitarea retrogradării, luptă în care sunt implicate în acest moment Astra Ploieşti, Universitatea Craiova, FC Braşov, FCM Tg. Mureş, U Cluj, Victoria Brăneşti, Pandurii Tg Jiu şi Unirea Urziceni.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Gloria a încasat 54 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind văzute de Velcovici, A. Mureşan, C. Petre, R. Mărginean, Moraes Junior - câte 5. Bistriţenii au avut trei jucători eliminaţi (CR): Valentin Năstase, Radu Mărginean, Adrian Nalaţi.
Gloria a primit patru penalty-uri, trei transformare de Moraes Junior şi unul de Coroian, unul ratat de Moraes Junior. Gloria a fost sancţionată cu patru penalty-uri, trei transformate şi unul ratat.
Cei doi antrenori, Reghecampf şi Nae Manea au folosit un lot de 24 de jucători, dintre care 7 au fost străini:
portari (1+2): Călin Albuţ (18 meciuri - 0 goluri, 1620 minute, 3 CG), Ionuţ Irimia (1 CG), Petru Ţurcaş;
fundaşi (7+1): Gabriel Velcovici (16-1, 1388, 5 CG), Lukasz Szukala (Germania, 14-2, 1260 minute, 2 CG), Cosmin Frăsinescu (12-0, 1070 minute, 2 CG), Valentin Năstase (11-0, 887 minute, 2 CG, 1 CR minute), Sebastian Achim (9-0, 810 minute, 3 CG), Alexandru Tudose (9-0, 600 minute, 2 CG), Sorin Iodi (1-0, 8 minute; plecat), Andrei Peteleu (plecat la Delta Tulcea);
mijlocaşi (9+1): Andrei Mureşan (17-2, 1426 minute, 5 CG), Ciprian Petre (17-0, 1209 minute, 5 CG), Liviu Băjenaru (16-2, 983 minute, 2 CG), Cornel Predescu (16-3, 954 minute, 2 CG), Radu Mărginean (14-0, 926 minute, 5 CG, 1 CR), Souleymane Keita (Senegal, 8-2, 503 minute, 4 CG), Adrian Nalaţi (6-0, 180 minute, 1 CG, 1 CR), Robert Săceanu (5-0, 442 minute, 1 CG), Paul Anton (5-0, 318 minute), Alexandru Mandea;
atacanţi (7): Moraes Junior (Brazilia, 15-8, 1324 minute, 5 CG), Bruno Moraes (Brazilia, 12-0, 672 minute, 1 CG), Cristian Coroian (9-1, 411 minute, 2 CG), Thaer Bawab (Iordania, 7-0, 98 minute), Gigel Ene (5-0, 238 minute), Ygor De Souza (Brazilia, 5-0, 185 minute, 1 CG), Miguel De Pina (Portugalia, 4-0, 206 minute, 1 CG).
Portarul Călin Albuţ a fost singurul integralist din lot, cu 1620 minute jucate. Într-un clasament al minutelor disputate, Albuţ a fost urmat de Andrei Mureşan - 1426 minute, Gabriel Velcovici - 1388 minute, Moraes Junior - 1324 minute, Szukala - 1260 minute, Ciprian Petre - 1209 minute etc.