counter

Website counter

sâmbătă, 8 ianuarie 2011

Review: Liga I Bergenbier (21)

N-a mai rămas aproape nimic din frumoasa echipă campioană a României, Unirea Urziceni, care cucerea cele mai multe puncte dintre formaţiile noastre în grupele Ligii Campionilor, nici măcar numele.
Confruntată cu mari probleme financiare încă din debutul sezonului, Unirea a trebuit să îşi vândă cei mai buni fotbalişti, a adus mulţi tineri, în general sub formă de împrumut, dar rezultatele au avut de suferit, în ciuda unor surprize de proporţii reuşite de această formaţie încropită în grabă: 1-0 cu Steaua şi Dinamo, 1-1 cu FC Timişoara.
Cu doar trei puncte cucerite în deplasare şi cel mai slab atac, 12 goluri marcate, Unirea se pare că va trece printr-o nouă transformare, un fel de fuziune cu echipa de ligă secundă Concordia Chiajna, nefiind clar care vor fi rezultatul şi strategia pe termen scurt şi mediu.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Unirea a beneficiat de trei penalty-uri, toate transformate, de D. Todoran, Rusescu şi V. Bordeanu. Ialomiţenii au fost sancţionaţi cu cinci lovituri de la 11 metri, dintre care patru au fost transformate şi una ratată.
Unirea a fost sancţionată cu 39 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind văzute de Maftei, Mehmedovic, D. Todoran, Galamaz - 3 etc. Doi jucători ai echipei din Urziceni au fost eliminaţi (CR), Maftei şi Rusescu.
Unirea a avut trei antrenori în prima parte a campionatului, israelianul Levi, interimarul Eugen Nae şi Tavi Grigore, care au folosit un lot de 35 de jucători, dintre care 8 au fost străini:
portari (4+2): Cornel Cernea (fost la Victoria Brăneşti; 9-0, 761 minute, 2 CG), Cristian Bălgrădean (fost la Dinamo; 4-0, 319 minute, 1 CG), Giedrius Arlauskis (Lituania, 3-0, 270 minute, 1 CG; plecat la Rubin Kazan), Cătălin Grigore (3-0, 270 minute, 1 CG, plecat la Astra Ploieşti), Dănuţ Sârbu, Daniel Tudor (plecat);
fundaşi (11+1): Vasile Maftei (15-2, 1317 minute, 3 CG, 1 CR), Ersin Mehmedovic (Serbia, 13-0, 1170 minute, 3 CG), Nicolae Muşat (venit de la Dinamo; 12-0, 1080 minute, 2 CG), Epaminonda Nicu (11-0, 912 minute, 2 CG), Petre Goge (9-0, 585 minute, 2 CG), George Galamaz (6-0, 540 minute, 3 CG, plecat la Steaua), Pablo Brandan (Argentina, 6-0, 540 minute, plecat la Steaua), George Blay (Ghana, 6-0, 537 minute), Valeriu Bordeanu (5-1, 405 minute, plecat la Dinamo), Petre Marin (4-0, 315 minute, plecat), Lucian Filip (fost la Steaua II, 4-0, 181 minute, 1 CG), Gheorghe Alexe;
mijlocaşi (11+4): Dinu Todoran (15-3, 1218 minute, 3 CG), Apostol Muzac (venit de la Steaua II, 12-0, 953 minute, 2 CG), Răzvan Pădureţu (11-0, 806 minute, 2 CG), Alin Toşca (venit de la Steaua II, 8-0, 423 minute, 1 CG), Valeriu Lupu (venit de la Steaua II, 7-0, 258 minute, 2 CG), Sorin Frunză (6-0, 434 minute, 1 CG, plecat la Rapid), Florin Matei (fost la Steaua II, 5-0, 133 minute), Laurenţiu Marinescu (4-0, 345 minute, 1 CG, plecat la Steaua), Artiom Karamian (Armenia, 3-0, 232 minute), Sorin Paraschiv (2-0, 101 minute, plecat la Volîn Luţk), Iulian Apostol (2-0, 33 minute, plecat la Steaua), Cristian Pazon, Daniel Lupu, Robert Vârlan, Ricardo Gomes Vilana (Brazilia, plecat la Steaua);
atacanţi (9): Raul Rusescu (16-1, 986 minute, 2 CG, 1 CR), Antonio Semedo (Portugalia, 14-3, 1219 minute, 1 CG), Marius Onofraş (6-0, 383 minute, 1 CG, plecat la Steaua), Adrian Neaga (6-0, 130 minute, plecat la Volîn Luţk), Marius Bilaşco (5-1, 424 minute, plecat la Steaua), Arman Karamian (Armenia, 5-0, 277 minute, 2 CG), Robert Văduva (fost la Steaua II, 4-0, 77 minute), Marius Bâtfoi (fost la Steaua II, 4-0, 35 minute), Maurice Junior Dalé (Franţa, 2-0, 80 minute; plecat la Panserraikos Serres/Grecia).
Vlad Chiricheş (Pandurii Tg. Jiu) a marcat un autogol pentru Unirea Urziceni.
Vasile Maftei a jucat cele mai multe minute, 1317, urmat în acest clasament de Semedo - 1219 minute, Dinu Todoran - 1218 minute, Mehmedovic - 1170 minute, Muşat - 1080 minute etc.