counter

Website counter

marți, 4 ianuarie 2011

Review: Liga I Bergenbier (17)

FCM Tg. Mureş şi-a regăsit echilibrul cu Ioan Ovidiu Sabău la cârmă, după un start ezitant sub conducerea antrenorului Adrian Falub, cu care a promovat.
Sabău a cucerit de patru ori mai multe puncte decât Falub, într-un sezon de toamnă în care principala problemă a ardelenilor a fost instabilitatea din lot. Diversele formule încercate în compartimentul defensiv, motivate de cauze diferite, au produs evoluţii oscilante, precum victoria pe terenul campioanei CFR Cluj, urmată de eşec cu Universitatea Craiova pe teren propriu (1-4).
FCM a avut evoluţii modeste acasă, unde a pierdut cinci jocuri şi a câştigat patru.
Nici la capitolul disciplină, ardelenii nu au fost bine, fiind printre echipele cu cele mai multe cartonaşe galbene şi roşii.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

Mureşenii au primit patru penalty-uri, toate transformate (Fl. Dan - 2, Cr. L. Munteanu, M. Stere), fiind la rândul lor sancţionaţi cu şase lovituri de la 11 metri, toate transformate.
FCM a încasat 61 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind văzute de M. Stere, Ba. D. Roman - 5, D. Matei, Onicaş, Astafei, Didi - 4 etc. Mureşenii au primit şi şase cartonaşe roşii (CR): Bruno Fernandes - 2, Topic, Flav. Moldovan, Vasilache, D. Roman.
Cei doi antrenori ai echipei FCM Tg. Mureş, Falub şi Sabău, au utilizat un lot de 33 de fotbalişti, dintre care 10 străini:
portari (3+1): Remus Dănălache (7-0, 585 minute, 1 CG), Mihai Şteţca (7-0, 585 minute), Alessandro Caparco (Italia, 5-0, 450 minute, 1 CG), Ciprian Botoşer;
fundaşi (12): Borislav Topic (Serbia, 13-0, 1074 minute, 2 CG, 1 CR), Andrei Cordoş (12-1, 1031 minute), Cristian Lucian Munteanu (10-3, 900 minute, 1 CG), Dan Matei (fost la Gloria Bistriţa; 8-2, 631 minute, 4 CG), Cristian Daniel Pop (8-0, 568 minute, 1 CG), Marius Bălău (7-0, 548 minute, 3 CG), Bruno Fernandes (Portugalia, fost la Unirea Urziceni; 6-0, 413 minute, 1 CG, 2 CR), Flavius Moldovan (5-0, 449 minute, 1 CG, 1 CR; contract reziliat), Cristian Sosa (Uruguay, 4-1, 360 minute, 2 CG), Florin Popete (3-0, 270 minute), Lorand Szilagyi (2-0, 180 minute, 1 CG), Mario Donadoni (Italia, 2-0, 97 minute);
mijlocaşi (11): Mihai Stere (16-3, 1045 minute, 5 CG), Florin Dan (14-3, 1092 minute, 2 CG), Florin Stângă (14-0, 612 minute, 3 CG), Mihai Onicaş (11-0, 547 minute, 4 CG), Alexandru Vagner (11-1, 757 minute, 1 CG), Ciprian Vasilache (10-1, 658 minute, 2 CG, 1 CR), Alin Biţiş (9-0, 375 minute, 1 CG), Issa Ba (Senegal, 7-0, 559 minute, 5 CG), Carlos Casquero Ruiz (Spania, 6-0, 385 minute, 2 CG), Rareş Vârtic (3-0, 270 minute, 1 CG), Sebastian Sfârlea (1-0, 90 minute);
atacanţi (7): Dan Roman (12-1, 806 minute, 5 CG, 1 CR), Victor Astafei (10-0, 753 minute, 4 CG), Cosmin Vancea (10-1, 637 minute, 2 CG), Didi (Brazilia, 9-0, 520 minute, 4 CG), Eduardo Espada Gallardo (Spania, 4-0, 82 minute, 1 CG), Călin Târnăvean (3-1, 180 minute), Rade Veljovic (Serbia, 3-0, 103 minute, 1 CG).
Robert Ilyeş (FC Braşov) a marcat un autogol pentru FCM Tg. Mureş. Borislav Topic a marcat un autogol pentru Dinamo.
Cele mai multe minute le-a jucat Florin Dan - 1092, urmat de Topic - 1074 minute, Cordoş - 1031 minute, Mihai Stere - 1045 minute etc.