counter

Website counter

miercuri, 5 ianuarie 2011

Review: Liga I Bergenbier (18)

Pentru Universitatea Cluj sezonul de toamnă se desfăşura promiţător, dar după ce au ocupat locul 4 în clasament în etapa a 7-a, ardelenii au cunoscut un trend descendent, care i-a dus aproape de zona retrogradării.
U nu a câştigat niciun meci din ultimele cinci disputate şi are o singură victorie în ultimele 11 partide. Schimbările făcute la nivelul băncii tehnice nu au dat roade (''interimarul'' Claudiu Niculescu şi Ionuţ Badea), dar achiziţiile notabile din pauza de iarnă (Marius Popa, Adrian Cristea, Octavian Abrudan în principal, dar poate şi Bazzi, Pele şi Menassel) dau speranţe pentru o redresare rapidă şi formarea unei formaţii puternice, cu obiective mai îndrăzneţe.
U a fost una cea mai indisciplinată echipă din tur, cu 62 de cartonaşe galbene şi 6 roşii.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite.

U a primit patru penalty-uri, trei transformate (Boştină - 2, Cl. Niculescu) şi unul ratat (Boştină), fiind sancţionată la rândul său cu 5 lovituri de la 11 metri, dintre care trei au fost transformate, iar două ratate.
Clujenii au încasat 62 de cartonaşe galbene (CG), cele mai multe fiind văzute de Unguruşan, Boştină - 6, Cvirik, Izvoranu, Al. Păcurar - 5, Mendy, Buhuş, Delgado, Cl. Niculescu - 4 etc. U a fost sancţionată cu şase cartonaşe roşii (CR): Mendy, Buhuş, Balde, Piţ, Machado, Delgado.
U a avut trei antrenori în tur, care au folosit un lot de 26 de jucători, dintre care 9 au fost străini:
portari (3): Sebastian Huţan (10-0, 900 minute, 1 CG), Florin Matache (7-0, 630 minute, 3 CG), Ionuţ Boşneag (1-0, 90 minute);
fundaşi (9): Bogdan Unguruşan (16-0, 1302 minute, 6 CG), Gaston Mendy (Senegal, 13-1, 1074 minute, 4 CG, 1 CR), Dănuţ Munteanu (12-0, 906 minute), Peter Cvirik (Slovacia, 10-2, 879 minute, 5 CG), Silviu Izvoranu (10-0, 743 minute, 5 CG), Bogdan Buhuş (10-0, 543 minute, 4 CG, 1 CR), Zsolt Szilagyi (7-1, 527 minute, 1 CG), Zoran Belosevic (Serbia, 4-0, 336 minute), Boban Cenic (Serbia, 1-0, 20 minute, 1 CG);
mijlocaşi (10+1): Gabriel Boştină (17-3, 1454 minute, 6 CG), Habib Balde (Franţa, 14-1, 954 minute, 1 CG, 1 CR), Roberto Alfonso Delgado (Spania, 14-1, 940 minute, 4 CG, 1 CR), Vasile Gheorghe (13-0, 938 minute, 2 CG), Alexandru Păcurar (fost la Steaua; 11-0, 1123 minute, 5 CG), Noe Acosta (Spania, 10-0, 428 minute, 1 CG), Adrian Piţ (venit de la AS Roma; 9-0, 447 minute, 1 CG, 1 CR), Reinaldo Da Silva (Brazilia, 8-0, 543 minute, 2 CG), Georgian Tobă (6-0, 304 minute, 1 CG), Adrian Ionescu (5-0, 286 minute, 1 CG), Helder Castro (Portugalia);
atacanţi (4): Valentin Lemnaru (15-2, 955 minute, 3 CG), Claudiu Niculescu (14-7, 1109 minute, 4 CG), Gabriel Machado (Brazilia, 10-3, 627 minute, 1 CG, 1 CR), Andrei Voican (3-0, 33 minute).
Cele mai multe minute le-a jucat Boştină - 1454, urmat de Unguruşan - 1302 minute, Păcurar - 1123 minute, Claudiu Niculescu - 1109 minute etc.