counter

Website counter

vineri, 26 iunie 2009

FC Vaslui

FC Vaslui a reuşit a doua participare consecutivă în cupele europene, urmând să evolueze în Europa League, după ce ediţia trecută a ajuns în Cupa UEFA, venind din Cupa Intertoto.
Vasluienii au obţinut biletele pentru Europa League în ultimul meci, la Craiova, unde au câştigat cu 1-0.
Locul 5, cel mai bun din istoria moldovenilor, a venit după un tur slab, la capătul căruia echipa se afla pe locul 9, dar echipa a avut o revenire în partea a doua a campionatului, chiar dacă a dat dovadă de inconstanţă, ocupând un loc 4 în clasamentul returului.
Echipa patronată de Adrian Porumboiu a utilizat un contingent mare de străini, 18, care reprezintă mai mult de jumătate din lotul de jucători.
Portarul slovac Kuciak a jucat toate minutele în campionatul trecut - 3060, fiind urmat în acest clasament de Ghencev (tot 34 de partide) - 2932 minute, Buhuş - 2520 minute, Temwanjera - 2517 minute, Ljubinkovic - 2272 minute, Hugo Luz - 2209 minute etc.

4 FC Vaslui 17 10 2 5 25-21 32

FC Vaslui a fost sancţionată cu 3 cartonaşe roşii (CR): Petar Jovanovic (FC Vaslui - Steaua 1-0, etapa 1), N'Doye (Pandurii - FC Vaslui 1-0, etapa a 12-a), Cânu (Dinamo - FC Vaslui 4-1, etapa a 24-a).
Vasluienii au fost sancţionaţi cu 82 de cartonaşe galbene (CG): cele mai multe le-a primit Cânu - 7, urmat de Pavlovic, Temwanjera - 6, Burdujan, Wesley, Farkas - 5 etc.
Arbitrul Ovidiu Haţeganu a condus cele mai multe partide jucate de FC Vaslui - 4 (o victorie, un egal, 2 eşecuri), urmat de Augustus Constantin - 3 (1-1-1),
Golurile vasluienilor au fost marcate de Temwanjera - 9, Wesley - 7, Ljubinkovic, Burdujan - 6, Ghencev - 3, Cânu, Farkas, Kirovski - 2, N. Jovanovic, Pavlovic, Hugo Luz, Milisavljevic, Zmeu - 1.
Au marcat autogoluri pentru FC Vaslui: Florin Vlaicu (FC Vaslui - Gloria Buzău 3-0, etapa a 15-a) şi Srgian Luchin (FC Vaslui - FC Timişoara 4-3, etapa a 25-a).
FC Vaslui a avut trei antrenori în ediţia trecută, Viorel Hizo, Viorel Moldovan şi Cristian Dulca:
M V E Î GM-GP P
Viorel Hizo 13 5 2 6 11-13 17
Viorel Moldovan 19 10 4 5 31-24 34
Cristian Dulca 2 2 0 0 2-0 6
FC Vaslui a utilizat în acest sezon 32 de jucători, dintre care 18 sunt străini:
portari (1): Dusan Kuciak (Slovacia, 34-0, 3060 minute, 2 CG);
fundaşi (13): Bogdan Buhuş (28-0, 2520 minute, 11 CG), Hugo Luz (Portugalia, 26-1, 2209 minute, 3 CG), Gabriel Cânu (22-2, 1804 minute, 7 CG, 1 CR), Pavol Farkas (Slovacia, venit de la Artmedia Petrzalka, 16-2, 1396 minute, 5 CG), Silviu Bălace (14-0, 873 minute, 2 CG), Daniel Munteanu (11-0, 742 minute, 1 CG), Neven Markovic (Serbia, 10-0, 683 minute, 2 CG), Stephane Zubar (Franţa, venit de la FC Brussels, 9-0, 634 minute), Dorian Andronic (5-0, 314 minute, 3 CG), Bogdan Panait (4-0, 316 minute; plecat la CS Otopeni), Serge Akakpo (Togo, venit de la Auxerre, 4-0, 298 minute, 1 CG), Paul Papp (venit de la FC Botoşani, 1-0, 4 minute), Rosen Kirilov (Bulgaria, 1-0, 90 minute, plecat);
mijlocaşi (10): Stanislav Ghencev (Bulgaria, 34-3, 2932 minute, 4 CG), Marko Ljubinkovic (Serbia, 28-6, 2272 minute, 4 CG), Denis Zmeu (Rep. Moldova, 17-1, 707 minute, 2 CG), Adrian Gheorghiu (17-0, 898 minute, 1 CG), Milos Pavlovic (Serbia, venit de la Academica de Coimbra, 16-1, 1204 minute, 6 CG), Nemanja Milisavljevic (Serbia, venit de la Vardar Skopje, 15-1, 1079 minute, 1 CG), Ousmane N'Doye (Senegal, 15-0, 1227 minute, 4 CG, 1 CR; plecat la Dinamo), Petar Jovanovic (13-0, 621 minute, 3 CG, 1 CR; plecat la Poli Iaşi), Marian Aliuţă (11-0, 776 minute, 1 CG; plecat la Neftci Baku), Marius Ştefoi (venit de la FC Botoşani; 3-0, 5 minute);
atacanţi (8): Mike Temwanjera (Zimbabwe, 33-9, 2517 minute, 6 CG), Lucian Burdujan (28-6, 2035 minute, 5 CG), Nemanja Jovanovic (Serbia, 17-1, 475 minute), Wesley Lopes (Brazilia, venit de la Leixoes Porto; 16-7, 1274 minute, 5 CG), Hristijan Kirovski (Macedonia, venit de la Rabotnicki Skopje; 10-2, 336 minute, 2 CG), Vasile Buhăescu (10-0, 194 minute), Răzvan Neagu (3-0, 145 minute, 1 CG; plecat la FCM Bacău), Marius Matei (2-0, 15 minute; plecat la FC Botoşani).