counter

Website counter

vineri, 26 iunie 2009

FC Argeş

Deşi a încheiat pe locul 11 în Liga I de fotbal, FC Argeş riscă retrogradarea la ''masa verde'', din cauza scandalului de corupţie în care este implicat patronul său, Cornel Penescu, acuzat că ar fi ''cumpărat'' o serie de arbitri.
Pentru o echipă revenită pe prima scenă fotbalistică, FC Argeş a a arătat bine, fiind destul de puţin afectată de scandal pe plan sportiv. Argeşenii au suferit o singură înfrângere pe teren propriu, cu CFR Cluj, în finalul stagiunii, iar la finalul turului erau pe un meritoriu loc 8. Returul a fost mult mai slab (10 puncte mai puţine câştigate decât în tur).
Vedetele echipei au fost Cristian Tănase, jucător care mai mult ca sigur se va despărţit de formaţia din Trivale în această vară, şi ''veteranul'' Tameş.
Cuvinte de laudă şi pentru antrenorul Ionuţ Badea, foarte apreciat, care a reuşit să veritabilă performanţă, la numai 33 de ani.
Cele mai multe minute în ediţia trecut le-a jucat portarul Boşneag - 2970 minute (33 de meciuri integrale), urmat de Cr. Tănase - 2777 minute, Bazzi - 2758 minute, Tameş - 2757 minute, Năstăsie - 2503 minute, Lăcustă - 2487 minute etc.

13 FC Argeş Piteşti 17 4 5 8 17-26 17

Argeşenii au fost sancţionaţi cu 7 cartonaşe roşii (CR): recordman este Bălaşa - 4 (etapa a 10-a, FC Argeş - Univ. Craiova 1-1; etapa a 15-a, CFR Cluj - FC Argeş 2-0; etapa a 19-a, FC Argeş - Unirea Urziceni 0-0; etapa a 33-a, Oţelul - FC Argeş 2-0), urmat de Ionuţ Cazan (etapa a 3-a, FC Argeş - FC Braşov 1-0), Kamara (etapa a 4-a, Steaua - FC Argeş 2-0), Poenaru (etapa a 17-a, Dinamo - FC Argeş 2-0).
FC Argeş a fost sancţionată cu 73 de cartonaşe galbene (CG): cele mai multe le-au încasat Bălaşa - 13, urmat de Bazzi - 8, M. Stan - 7, Cr. Tănase - 6, Cazan - 5 etc.
Arbitrii care a condus cele mai multe meciuri ale piteştenilor în ediţia trecută de campionat, câte 3, sunt Aurelian Bogaciu (3 egaluri), Sorin Corpodean (1-0-2), Ionel Ivan (2-0-1) şi Alexandru Tudor (1-0-2) etc.
Golurile echipei FC Argeş au fost marcate de Tameş, Dulcea - câte 7, Năstăsie - 5, Kamara, Ad. Voiculeţ - 4, Ad. Iordache, Bazzi, Doman - 3, Cr. Tănase - 2, I. Cazan, D. Bălaşa. M. Stan - 1.
Lăcustă a înscris un autogol pentru FC Timişoara (FC Timişoara - FC Argeş 2-1, etapa a 18-a).
FC Argeş a avut un singur antrenor în campionatul trecut, Ionuţ Badea, care a folosit un lot de 25 de jucători, dintre care doar doi au fost străini, Bazzi şi Kamara:
portari (2): Ionuţ Boşneag (33 jocuri - 0 goluri marcate, 2970 minute, 2 CG), Valentin Coca (1-0, 90 minute);
fundaşi (9): Dan Lăcustă (29-1, 2487 minute, 3 CG), Mircea Stan (27-1, 2115 minute, 7 CG), Ilie Poenaru (26-0, 2085 minute, 1 CG, 1 CR), Daniel Bălaşa (24-1, 2134 minute, 13 CG, 4 CR), Ionuţ Cazan (13-1, 839 minute, 5 CG, 1 CR), Daniel Ghiţă (13-0, 556 minute, 2 CG), Adrian Voicu (13-0, 725 minute, 1 CG), Nicolae Diţă (venit de la Prefab Modelu; 4-0, 279 minute, 2 CG), Andrei Bărbulescu (1-0, 90 minute, 1 CG);
mijlocaşi (9): Cosmin Năstăsie (33-5, 2503 minute, 1 CG), Elias Ivan Bazzi (Argentina, 32-3, 2758 minute, 8 CG), Cristian Tănase (32-2, 2777 minute, 6 CG), Iulian Tameş (31-7, 2757 minute, 4 CG), Cătălin Doman (24-3, 747 minute, 1 CG), Valentin Stan (21-0, 1208 minute, 2 CG), Monel Cârstoiu (7-0, 488 minute, 2 CG), Iulian Crivac (1-0, 34 minute, plecat), Roberto Boboacă (1-0, 28 minute);
atacanţi (5): Adrian Dulcea (31-7, 2000 minute, 3 CG), Youssouf Kamara (Cote d'Ivoire, 28-4, 1851 minute, 4 CG, 1 CR), Adrian Dragoş Iordache (29-3, 1589 minute, 3 CG), Adrian Voiculeţ (18-4, 519 minute, 2 CG), Ionuţ Chirciu (2-0, 37 minute, plecat).