counter

Website counter

miercuri, 1 iulie 2009

Gaz Metan Mediaş

Gaz Metan Mediaş a retrogradat în eşalonul secund în urma rezultatelor înregistrate pe teren în stagiunea precedentă a Ligii I de fotbal, dar ar putea evolua în continuare pe prima scenă dacă FC Argeş va fi retrogradată la ''masa verde'', pentru implicarea în scandalul de corupere a arbitrilor.
Medieşenii, promovaţi vara trecută, au fost cea mai slabă echipă în deplasare, cu doar 5 puncte strânse, dintre care patru în retur. În partea a doua a campionatului, Gaz Metan a strâns cu şase puncte mai mult ca în tur, ocupând un loc 11 în clasamentul returului, la fel ca şi la jocurile de pe teren propriu.
Buzean, un jucător de bază, a primit două cartonaşe roşii, în meciuri jucate consecutiv (etapele 22 şi 25). Bud este golgheterul echipei, cu 8 goluri, chiar dacă a evoluat numai în retur, în vreme ce al doilea marcator, Curtean (7 goluri), a evoluat doar în tur.
Jucătorul cu cele mai multe minute jucate în stagiunea precedentă a fost Ovidiu Hoban - 3032 minute (34 de meciuri), urmat de Fl. Lazăr, Dudiţă - 1941 minute, Buzean - 1939 minute, Boaru - 1918 minute, Grillo - 1876 minute etc.

11 Gaz Metan Mediaş 17 6 3 8 18-20 21

Medieşenii au fost sancţionaţi cu 7 cartonaşe roşii (CR): Buzean - 2 (etapa a 22-a, FC Braşov - Gaz Metan 2-1; etapa a 25-a, Gaz Metan - Steaua 0-1), Eric de Oliveira (etapa 1, Gaz Metan - Oţelul 2-2), Rafael (etapa a 2-a, Dinamo - Gaz Metan 1-0), Dudiţă (etapa a 22-a, FC Braşov - Gaz Metan 2-1), Todea (etapa a 28-a, Gaz Metan - Rapid 1-0), Fl. Lazăr (etapa a 31-a, Poli Iaşi - Gaz Metan 2-0).
Gaz Metan a încasat 88 de cartonaşe galbene (CG): cele mai multe le-a primit Zaharia - 9, Markovic - 8, Kubala - 7, Todea - 6, Nohai, Dudiţă - 5 etc.
Arbitrul care a condus cele mai multe meciuri ale Gazului în ediţia trecută de campionat a fost Augustus Constantin - 4 (o victorie, un egal, 2 eşecuri), urmat de Cristian Balaj - (1-0-2) etc.
Golurile echipei Gaz Metan Mediaş au fost marcate de Bud - 8, Curtean - 7, Grillo, Eric de Oliveira, Fl. Sabou, C. Prodan - 3, Boaru - 2, Hoban, M. Voicu, Vidakovic, Cr. Todea, Z. Markovic, Pârvulescu - 1.
Jivko Jelev a marcat un autogol pentru medieşeni (Gaz Metan Mediaş - Oţelul 2-2, etapa 1).
Gaz Metan a avut un singur antrenor în sezonul trecut, Cristian Pustai, care a folosit un lot de 29 de jucători, dintre care 6 au fost străini.
portari (3): Cosmin Vâtcă (venit de la Steaua; 17 jocuri - 0 goluri marcate, 1530 minute, 3 CG), Mihai Şteţca (16-0, 1440 minute, 1 CG), Radu Pop (1-0, 90 minute);
fundaşi (10): Ionuţ Buzean (26-0, 1939 minute, 8 CG, 2 CR), Edson Grillo (Brazilia, 24-3, 1876 minute, 3 CG), Florin Lazăr (23-0, 1941 minute, 4 CG, 1 CR), Zarko Markovic (Croaţia, 19-1, 1532 minute, 8 CG), Florin Nohai (venit de la Ceahlăul, 15-0, 1083 minute, 5 CG), Nana Falemi (13-0, 1041 minute, 2 CG), Rafael Pereira (Brazilia, 9-0, 655 minute, 1 CR), Dorin Semeghin (9-0, 423 minute, 1 CG), Doru Buican (venit de la UTA Arad; 6-0, 353 minute), Gabriel Crăciun (6-0, 222 minute, 1 CG; plecat);
mijlocaşi (10): Ovidiu Hoban (34-1, 3032 minute, 1 CG), Doru Dudiţă (27-0, 1941 minute, 5 CG, 1 CR), Eric de Oliveira (Brazilia, 25-3, 1624 minute, 4 CG, 1 CR), Florin Sabou (24-3, 1335 minute, 2 CG), Raul Zaharia (19-0, 963 minute, 9 CG), Alexandru Curtean (17-7, 1448 minute, 4 CG; plecat la FC Timişoara), Paul Pârvulescu (16-1, 1007 minute, 4 CG), Michal Kubala (Slovacia, venit de la Slovan Bratislava; 16-0, 1288 minute, 7 CG), Cristian Todea (venit de la UTA Arad; 14-1, 1237 minute, 6 CG, 1 CR), Mircea Voicu (9-1, 322 minute, 1 CG);
atacanţi (6): Claudiu Boaru (29-2, 1918 minute, 2 CG), Ciprian Prodan (24-3, 1452 minute, 1 CG), Cristian Bud (venit de la Liberty Salonta; 16-8, 1253 minute, 3 CG), Nemanja Vidakovic (Serbia, 14-1, 553 minute, 3 CG), Cosmin Paina (4-0, 47 minute; plecat la ACU Arad), Alexandru Gego (2-0, 63 minute; plecat la FCM Tg Mureş).